Dřevěné nebo z masivu?
Dřevo je přírodní materiál a to se všemi klady a také zápory, jaké přírodní materiál umí přinést. Dřevěný nábytek má svůj výrazný vzhled. Dobře zpracovaný nábytek z kvalitního dřeva vydrží opravdu dlouho. Moření dřeva nabídne u masivního nábytku variabilitu barvy povrchu.
Dřevo je náročné na zpracování
Dřevo je stále "živé" a proto je masiv mimořádně náročné na zpracování. Je potřeba pracovat s kvalitní kulatinou, optimálně sušit a správné skládání lamel do spárovky. Kvalitní spárovka je základem pro vyráběný nábytek a postele. Proti tomu se kvalita konečných výrobků jasně projeví po dokončení všech potřebných operací a následném užívání.
Dřevo musí proschnout
Surové dřevo je tvarově nestálé – má tendenci se změnou vlhkosti kroutit nebo dokonce praskat. Vlhké dřevo se taky hůře opracovává, napojuje a znesnadňuje povrchové úpravy. Nařezané a proložené desky, fošny a hranoly se na několik týdnů uloží do moderních počítačem řízených sušáren, kde se jejich vlhkost pomalu a postupně snižuje pro naší potřebu až na 8 %.
Další možnost stabilizace dřeva je slepení jednotlivých dílů do spárovky. Na dřevěný nábytek se nic jiného nedá použít. Proto používáme spárovky: masivní desky z průběžných (jednotlivé lamely probíhají celou délkou spárovky) nebo napojovaných hranolků vzniklých tzv. cinkováním. Za tvarově nejstálejší a nejpevnější masivní nábytek je považovaný právě ten s cinkovaným dřevem.
Spárovka je jen začátek a co následuje naleznete v dalším článku o obrábění, moření nebo lakováním UV laky.
Dřevěný nábytek |
Dvoulůžkové postele |
Jednolůžkové postele |
Noční stolky |